From Wikipedia, the free encyclopedia
People's Assembly — Parliament of the Republic of Abkhazia of the 7th convocation (Russian : Народное Собрание — Парламент Республики Абхазия ; Abkhaz : Аҧсны Жәлар Реизара – Апарламент ) is the current convocation of the People's Assembly of partially recognized Republic of Abkhazia , elected in the 2022 Abkhazian parliamentary election .[1] [2]
History [ edit ]
On 12 April 2022, at the first meeting of the elected parliament, Lasha Ashuba was unanimously elected speaker. Fazlybey Avidzba, Astamur Arshba and Ashot Minosyan were elected vice-speakers of the parliament. The meeting was held in the hall of the Cabinet of Ministers. The first meeting in accordance with the Constitution is chaired by the oldest deputy Fazlibey Avidzba, born 1957. Member of the Russian State Duma Konstantin Zatulin is also present at the first meeting as a guest.[3] [4]
Composition [ edit ]
This list contains all 35 elected MPs.[5] 33 of them were elected in the first two rounds, and two constituencies had to hold by-elections.[6] [7] [8]
Constituency
Deputy
Party
Birth year
Notes
1st (New District)
Inar Gitsba
Independent
1985
2nd (New District)
Astamur Gerhelia
Amtsakhara
1986
3rd (Stariy Poselok)
Narsou Salakaya
Independent
1983
4th (Severny)
Erik Rshtuni
Independent
1986
5th (Sinopsky)
Lasha Ashuba
Independent
1989
Elected Speaker at the first meeting
6th (Centralny)
Dmitriy Marshania
Independent
1989
7th (Biblioteka)
Rashida Aiba
Independent
1975
8th (Mayaksky)
Naur Narmania
Independent
1991
Elected in the 11 June by-election[9]
9th (Vostochny)
Kan Kvarchiya
Independent
1974
10th (Pitsundsky)
Daut Khutaba
Independent
1982
11th (Bzypsky)
Timur Beiia
Independent
1982
12th (Gagrsky)
Astamur Arshba
Independent
1988
Elected Vice Speaker at the first meeting
13th (Gagrsky Gorodskoy)
Alhas Bartsits
Independent
1983
14th (Tsandrypshsky)
Galust Trapizonyan
Independent
1958
15th (Otkharsky)
Badrik Pilia
Independent
1979
16th (Duripshsky)
Beslan Khalvash
Independent
1970
17th (Lykhnynsky)
Aslan Lakoba
Independent
1979
18th (Gudautsky Gorodskoy 1)
Leonid Lakerbaia
Aitaira
1947
Elected in the 14 May by-election[10]
19th (Gudautsky Gorodskoy 2)
Alkhas Khagba
Independent
1983
20th (Aatsynskiy)
Alisa Gularia
Amtsakhara
1977
21st (Novoafonsky)
Akhra Pachulia
Independent
1977
22nd (Eshersky)
Fazlibey Avidzba
Independent
1957
Elected Vice Speaker at the first meeting
23rd (Gumistinsky)
Levon Galustian
Independent
1980
24th (Pshapsky)
Ashot Minosyan
Independent
1974
Elected Vice Speaker at the first meeting
25th (Macharsky)
Inar Sadzba
Independent
1993
26th (Drandsky)
Adgur Kharazia
Independent
1959
27th (Baslakhusky)
Venori Bebia
Independent
1976
28th (Gupsky)
Demur Gogia
Independent
1977
29th (Chlousky)
Almas Akaba
Amtsakhara
1992
30th (Kutolsky)
Vakhtangi Golandzia
Independent
1969
31st (Kyndygsky)
Rezo Zantaria
Independent
1965
32nd (Ochamchyrsky)
Batal Jopua
Independent
1985
33rd (Tkuarchalskiy 1)
Beslan Emurkhba
Amtsakhara
1987
34th (Tkuarchalskiy 2)
German Kacharava
Independent
1992
35th (Galsky)
Temur Shergelia
Independent
1975
References [ edit ]